Najczęściej spotykane kontuzje wśród piłkarzy

Wbrew pozorom piłka nożna (zwłaszcza uprawiana profesjonalnie lub półprofesjonalnie) to bardzo kontuzjogenny sport. Jest tak dlatego, że w grę zaangażowane są praktycznie wszystkie mięśnie naszego organizmu. W dzisiejszych czasach trening piłkarza obejmuje już nie tylko ćwiczenie umiejętności piłkarskich, bieganie i trening wytrzymałościowy, ale także ćwiczenia na siłowni, czy stretching. Patrząc na zawodników grających w najlepszych ligach świata czasami możemy dojść do wniosku, że mamy do czynienia z atletami, a nie piłkarzami.

Często zapominamy o tym, że piłka nożna to także sport kontaktowy, w którym liczy się nie tylko technika, ale także prosta fizyczna siła.

Do najczęściej występujących kontuzji należą m.in.:

  • Skręcenie kostki – jedna z najczęściej występujących kontuzji. Do skręcenia dochodzi najczęściej na skutek nadwyrężenia stawu.
  • Wstrząs mózgu – do wstrząsu mózgu dochodzi zwykle, gdy otrzymujemy niespodziewany cios w głowę. Piłkarze grający w piłkę nożną profesjonalnie mogą doświadczać wstrząsu mózgu wskutek uderzenia piłką nawet kilkunastokrotnie w ciągu jednego meczu. Udowodniono na przykład, że piłkarze po intensywnym meczu mają kłopoty z pamięcią.
  • Nadciągnięcie (lub zerwanie) ścięgien – kłopoty ze ścięgnami mają zwykle biegacze, stąd piłkarze też nie są od nich wolni.
  • Odciski – prawdziwa zmora piłkarzy noszących źle dopasowane obuwie. Niewłaściwie leczone odciski mogą przekształcić się w szpecące ciało blizny.
  • Syndrom napięcia przyśrodkowej strony piszczeli – ból koncentrujący się wokół piszczeli w przedniej części nogi świadczy o występowaniu tego syndromu.
  • Złamanie przewlekłe – powstaje wskutek pojedynczych mikrourazów zazwyczaj rozciągniętych w czasie. Ma także związek ze zmęczeniem mięśni, które nie są w stanie dłużej amortyzować nacisku na kość.
  • Urazy ścięgna Achillesa – choć ścięgno Achillesa to najmocniejsze ścięgno znajdujące się w ludzkim organizmie wytrzymujące obciążenie do 350 kg, to jest ono w sposób szczególny narażone na urazy. W wypadków zawodowych piłkarzy rozwój muskulatury zwiększa prawdopobieństwo wystąpienia kontuzji, stąd należy zawsze rozgrzać się przed meczem.
  • Urazy kolana – kolana to miejsca w szczególny sposób narażone na uraz w sportach wymagających ciągłego biegania, nagłych zmian kierunków poruszania się i zatrzymywania.

altargo wzw czyli wirusowe zapalenie watroby typu b zwane inaczej żółtaczką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *