Motywacja i ustalanie celów

Znalezienie motywacji do ćwiczeń nie jest wcale sprawą prostą – przekonał się o tym każdy, kto próbował ćwiczyć regularnie przez dłużej niż kilka tygodni. Setki drobnych spraw, wyjazdy, czy choroby mogą zniszczyć nasz układany z wielką dbałością plan ćwiczeń. Kierując się niżej wskazanymi zasadami można znacząco zwiększyć swoją motywację do wykonywania określonych typów ćwiczeń. 

  1. Ustal konkretne celeBadania dość jednoznacznie pokazują, że cele szczegółowe są najbardziej motywujące. Specyficzny cel to na przykład poprawienie czasu biegu na 1 km o kilkanaście sekund w ciągu 3 miesięcy. Cel w stylu: „chcę biegać szybciej” po prostu nie zadziała – jest zbyt ogólny!
  2. Ustal mierzalne celeZwykłe stwierdzenie, że chcę grać lepiej w piłkę nie wystarczy do wykształcenia lepszej motywacji. Bardzo istotne jest także odpowiednie śledzenie i dokumentowanie zmian. W powyższym przykładzie możesz mierzyć czas swojego biegu co 2 tygodnie, by śledzić zmiany.
  3. Ustal elastyczne cele Cele powinny być na tyle elastyczne, by móc je dostosowywać do warunków. Naturalną konsekwencją złapania kontuzji jest zmniejszenie ustalonego wcześniej celu. Zasada działa oczywiście także w drugą stronę – jeżeli bieganie idzie tobie świetnie, dlaczego nie podnieść poprzeczki?
  4. Pomyśl o tym, w jaki sposób osiągniesz stawiane sobie celeMyśląc o celu nie zapomnij o prowadzącej do niego drodze! Wcześniejsze ustalenie planów treningowych i przemyślenie ile czasu pozostaje tobie do dyspozycji niewątpliwie ułatwia realizację celu.
  5. Ustal realistyczne celeTylko ty wiesz jakie cele są dla ciebie realistyczne. Niemniej jednak jeżeli nigdy w życiu nie zdarzyło się tobie przebiec nawet kilku kilometrów, myślenie o przebiegnięciu całego maratonu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Metoda małych kroków w każdym sporcie sprawdza się doskonale – 5, 10, 15, 25, 40 km biegu. Musisz jednak pamiętać, że wraz rozwijaniem twojego potencjału, wykonywane przez ciebie ćwiczenia mają coraz mniejszą wartość dla twoich sportowców. Na przykład biegając na 100 m możesz być w stanie poprawić swój wynik o kilka sekund w ciągu pół roku, późniejsze zmian mogą dotyczyć co najwyżej ułamków sekund.
  6. Ustal czas, w którym cele powinny zostać zrealizowaneW sporcie liczy się nie tylko cel, ale także czas, w którym powinien on zostać osiągnięty. Bez tego bieganie (lub każdy inny rodzaj sportu) może nas szybko znudzić. Staraj się, by twoje cele dotyczyły kilkumiesięcznych okresów (np. 2-3 miesiące). Cele, których realizacja zajmuje dłużej niż rok, jeżeli nie zostaną rozbite na mniejsze jednostki, mogą znudzić osoby ćwiczące.
lek CELSENTRI jest jednym z najlepszych leków Co to jest żółtaczka typu a i jak można się zarazić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *