10 korzyści płynących z regularnych ćwiczeń

Większość ludzi wie, że regularne uprawianie ćwiczeń pozytywnie wpływa na ogólny dobrostan organizmu. Znacznie trudniej jednak wymienić bezpośrednie korzyści. Pośród nich zwykle znajdzie się miejsca dla utraty wagi i poprawy samopoczucia. Niewiele osób zdaje się sobie sprawę z faktu, że regularne ćwiczenia zmniejszają prawdopodobieństwo pojawienia się przeziębienia, czy osteoporozy.

Korzyści płynące z regularnego uprawiania ćwiczeń fizycznych:

  1. Zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia przeziębienia

    Badania wykazały, że 40-minutowe ćwiczenia wykonywane około 3 razy w tygodniu zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania o około 30%. Przez ćwiczenia rozumie się także spacery. Ćwiczenia zwiększają liczbę krwinek walczących z wirusami powodującymi przeziębienia.

  2. Zmniejszają prawdopodobieństwo nawrotu stanów depresyjnych

    Regularne ćwiczenia nie zastąpią oczywiście leków i terapii przepisanych przez lekarzy. Wykazano jednak, że regularne ćwiczenie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia remisji choroby.

  3. Zapobiegają i leczą osteoporozę

    Ćwicząc zwiększamy nie tylko siłę mięśni, ale także trwałość komórek kostnych twoich kończyn i kręgosłupa. Aktywności wymagające większej ilości ruchu takie, jak: taniec, jogging, gra w piłkę, czy gra w tenisa mają szczególny wpływ na wzmacnianie kośćca. Trening siłowy jest także niezwykle istotny – wzmacnia siłę mięśni i zwiększa ilość płynu w stawach.

  4. Zmniejszają ryzyko wystąpienia chronicznego bólu

    Co najmniej 10-minutowe ćwiczenia wykonywane codziennie mogą uśmierzyć ból poprzez wydzielania endorfin.

  5. Pomagają zwalczać syndrom chronicznego zmęczenia

    Wykonywanie ćwiczeń jest oczywiście męczące. Należy jednak zauważyć, że prawidłowo wykonywane zestawy ćwiczeń wpływają na lepsze samopoczucie osób cierpiących na syndrom chronicznego zmęczenia.

  6. Zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego

    Regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego o 25%. Prócz ćwiczeń warto także zmniejszyć spożycie czerwonego mięsa.

  7. Zmniejszają ryzyko wystąpienia zaparć

    Ćwiczenia fizyczne znacznie (o około 40%) zmniejszają ryzyko wystąpienia zaparć i hemoroidów. Przetworzone pożywienie jest po prostu znacznie szybciej „przepychane” przez jelita.

  8. Pomagają w zmaganiach z cukrzycą

    Zdrowe żywienie, regularne ćwiczenia i utrata wagi mogą zmniejszać dawki insuliny dające sygnał komórkom, by wchłaniały cukier zawarty we krwi.

  9. Mogą pomóc w leczeniu choroby Parkinsona

    Ludzie starsi cierpiący na chorobę Parkinsona mogą także wybrać inny typ aktywności fizycznej. Badania wykazały, że granie na konsoli Wii wymagające ciągłego ruchu znacznie łagodzi objawy choroby Parkinsona i podwyższa ogólny nastrój. Kluczowa jest tutaj zwiększona ilość dopaminy produkowanej przez mózg.

  10. Zapobiegają powstawaniu wylewów

    Tylko 30 minut ćwiczeń dziennie zwiększających szybkość bicia twojego serca wpływa na zmniejszenie ryzyka zawału o około 20%. Warto mieć to na uwadze – choroby układu krwionośnego (w tym choroby serca) są najczęstszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych.

augmentin tabletki powlekane Alfadiol cena