W jaki sposób możesz zapobiec powstawaniu kontuzji? 10 porad

  1. Złóż wizytę u lekarza przed rozpoczęciem ćwiczeń – zasada obowiązuje zwłaszczcza osoby mające wcześniejsze problemy zdrowotne. Nowy rodzaj aktywności może nadwyrężyć nieużywane wcześniej mięśnie. Wykwalifikowany lekarz medycyny sportowej może pomóc tobie sprawdzić stan zdrowia twoich mięśni i stawów.
  2. Stopniowo zwiększaj czas trwania i intensywność ćwiczeń – zaczynając serię ćwiczeń ludzie zwykle mają wiele energii i siły. Zacznij od 20-minutowych serii ćwiczeń powtarzanych 3 razy w ciągu tygodnia – będziesz miał na czym budować.
  3. Odwiedź osobistego trenera – jeżeli czujesz się zagubiony i nie wiesz, gdzie powinieneś rozpocząć swój program warto pomyśleć o zatrudnieniu osobistego trenera. Jeżeli dysponujesz dużymi środkami warto zatrudnić osobę, która będzie służyła pomocą. Jeżeli natomiast twoje środki są znacznie skromniejsze, wskazane byłoby odbycie kilku sesji dla początkujących.
  4. Rozgrzewaj się przed rozpoczęciem ćwiczeń – prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka to doskonały sposób zapobiegający powstawaniu kontuzji. Bieganie warto rozpocząć od prostych i powtarzalnych czynności takich jak chodzenie, czy jogging.
  5. Nie ćwicz z pustym żołądkiem – pamiętajmy, że nas organizm czerpie energię m.in. ze zgromadzonego w żołądku pożywienia. Oczywiście – ćwiczenie bezpośrednio po sutym posiłku nie jest najlepszym pomysłem, ale zawsze warto mieć coś „w zapasie”.
  6. Pij przed rozpoczęciem ćwiczeń fizycznych – odwodnienie może zniszczyć efekty twoich ćwiczeń, dlatego zadbaj o dostarczenie odpowiednich ilości wody do twojego organizmu.
  7. Wsłuchuj się w sygnały płynące z twojego ciała – zwracaj uwagę na każdy niepokojący sygnał płynący z twojego ciała. Ból, poczucie zmęczenia, wahania nastroju – to wszystko może świadczyć o zbliżającym się kryzysie.
  8. Wykorzystaj czas na odpoczynek i regenerację sił – oprócz tradycyjnych 8 godzin snu niezwykle istotny jest także wypoczynek. Przetrenowanie oprócz konsekwencji zdrowotnych może prowadzić do problemów psychicznych (np. obniżonego nastroju, poczucia ciągłego zmęczenia).
  9. Korzystaj z różnych technik treningowych – wprowadzenie różnorodności do twoich programów treningowych pozwoli tobie uniknąć nudy i wzmocni różne grupy mięśni. Twój organizm podobnie jak twój mózg potrzebuje czasem zmiany, by móc efektywniej funkcjonować.
  10. Odpowiednio się ubieraj – mówiąc o odpowiednim ubiorze nie mam na myśli markowych ciuchów, ale ochraniacze, czy obuwie sportowe. Niewłaściwie dobrany ubiór może stać się przyczyną wielu kontuzji i zmniejszyć komfort sportowca (a o niego między innymi nam chodzi).

http://www.gsk.com.pl/produkty/Infanrix-hexa.html ambirix