10 porad dla sportowców (w każdym wieku!)

Nieleczona żółtaczka cholestatyczna może wywołać groźne zapalenie wątroby
  1. Połącz zdolności z zainteresowaniami!Jeżeli wybrany przez ciebie program treningowy nie przypadł tobie do gustu, najprawdopodobniej nie wytrzymasz wystarczająco długo, by zapoznać się z rezultatami. Dopasuj godziny treningów i jego intensywność do swojego stylu życia. Postaraj się także ustalić listę celów i uszeregować ją pod względem ważności. Pomoże to tobie lepiej zorganizować swój czas i z całą pewnością zwiększy twoją motywację.
  2. Upraszczaj ćwiczenia!Trening to w dużej mierze kwestia wytrwałości i dbałości o szczegóły. Jeżeli jednak te wszystkie tabele, listy i wyliczenia przerażają ciebie być może warto pomyśleć o uproszczeniu procedury treningowej. Jeżeli czujesz się przytłoczony, postaraj się uprościć swój trening. Wsłuchuj się w sygnały płynące z twojego ciała i rób wszystko, by ćwiczenia sprawiały tobie radość (a nie były uciążliwą koniecznością).
  3. Unikaj przetrenowania! Czas na odpoczynek jest równie istotny jak czas poświęcony na ćwiczenia i budowanie siły i wytrzymałości. Nie stajesz się silniejszym poprzez ciągłe ćwiczenia przekraczające granice twoich możliwości. Jeżeli wstając rano i czujesz, że twoje nogi odmawiają posłuszeństwa, a poruszanie się sprawia ci ból, najwyższy czas, by wybrać się na urlop. Trenując przez dłuższy czas, daj sobie chwilę wytchnienia (tydzień na 3 miesiące powinien w zupełności wystarczyć).
  4. Urozmaicaj trening!Zmieniaj rodzaj ćwiczeń, ich tempo i intensywność – znacznie zmniejszysz w ten sposób prawdopobieństwo znudzenia i swoistego wypalenia się. Zwróć uwagę na to, że profesjonalni sportowcy często zmieniają miejsce swoich treningów. Nawet najlepsze programy treningowe tracą efektywność, jeżeli nie zmieniasz zestawu ćwiczeń. Najlepiej jest modyfikować trening raz w ciągu miesiąca (co nie oznacza oczywiście, że mamy podróżować po całej Polsce!).
  5. Bądź elastyczny!Jeżeli opuścisz jedną sesję treningową w ciągu tygodnia, nie załamuj rąk! Wytrwałość i ciągłość czynią ćwiczenia skutecznymi.
  6. Ustal realistyczne cele!Nierealistyczne cele wyznaczone na samym początku treningów mogą zniechęcić ciebie do podejmowania dalszych wysiłków. Możesz chcieć przebiec maraton w przyszłym roku, ale jeżeli nie masz czasu, by biegać przez co najmniej godzinę dziennie ten cel jest po prostu nierealistyczny. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z określoną dyscypliną sportu, ostrożnie oceniaj swoje możliwości. Nie znasz jeszcze swojego organizmu na tyle, by przewidzieć, jakie efekty osiągniesz po kilku tygodniach treningów.
  7. Bądź cierpliwy!Ćwiczenia zabierają czas i energię, a na ich efekty trzeba czasami czekać długie tygodnie. Nic nie przychodzi w życiu od razu, choć lubimy, gdy efekty naszych działań są widoczne gołym okiem. W sporcie metoda małych kroczków i upór w realizowaniu określonych celów sprawdzają się znacznie lepiej od nagłych porywów.
  8. Bądź konsekwentmy!Konsekwencja w realizowaniu programu ćwiczeń jest niezwykle istotna. Unikaj całonocnych balang po których nie możesz się później podnieść i przepracowania! Jeżeli ćwiczenia będą regularnie wypadały z twojego planu dnia, być może warto zastanowić się nad korektą. Pamiętaj, że kontuzje najczęściej przydarzają się osobom, które ćwiczą „porywami”.
  9. Odpowiednio się odżywiaj!Właściwy sposób odżywiania się i nawadnianie organizmu poprawia wydolność twojego organizmu. Jeżeli ćwiczysz regularnie, a efektów nie widać, warto pomyśleć o zmianie diety. Duża ilość tłuszczy nasyconych i cukrów nie sprawią, że zyskasz ciało atlety. Odżywianie jest znacznie ważniejsze, niż myśli większość ludzi uprawiających ćwiczenia amatorsko.
  10. Używaj odpowiedniego sprzętu!Niezależnie od rodzaju uprawianego sportu, upewnij się, że używany przez ciebie sprzęt pasuje do twojej sylwetki i właściwie przylega do ciała. Bieganie w znoszonych butach grając w piłkę, to prawie jak jazda na rowerze ze skrzywionym kołem. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju uprawianego sportu. Ochraniacze, kaski, różnego rodzaju osłony chronią twoje zdrowie znacznie zmniejszając ryzyko kontuzji.
ambirix opinie Capivit Piękne Włosy
W kategorii: Fitness i zdrowie, Porady dla sportowców Tagi: 
© 2019 Fitnsess i zdrowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.